Έργα μαθητών μας για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Στο μάθημα των Εικαστικών ασχοληθήκαμε με τα έργα τριών μεγάλων Ελλήνων καλλιτεχνών για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου.

Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου δόθηκε στους μαθητές σε φωτοτυπία. Τα παιδιά χρωμάτισαν τη φωτοτυπία και ζωγράφισαν το χώρο γύρω από το έργο σαν μία ανοιξιάτικη εικόνα.

Ο χαράκτης Τάσσος Αλεβίζος δημιούργησε μία σειρά από έργα για την καταστροφή των Ψαρών που εκδόθηκε σε βιβλίο.Από εκεί οι μαθητές απέδωσαν με μολύβι την επίθεση στο νησί.

Τέλος, το έργο του Αλέκου Φασιανού ?Νέος Σημαιοφόρος?, χρησιμοποιήθηκε στη ΣΤ? τάξη σαν άσκηση για μεταφορά σχεδίου με κάνναβο (τετραγωνάκια).

Τα έργα των μαθητών εκτέθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων στη γιορτή της 25ης Μαρτίου 2016.

Η εκπαιδευτικός

κ. Βάβουρα Ναταλία